Warsztat sztuki zdobienia inicjałów

Opis warsztatów

Na warsztaty zapraszamy - bez ograniczeń wiekowych - wszystkich, którzy chcą nauczyć się sztuki kopiowania wzorów liter – inicjałów, ich kolorowania, a także złocenia prawdziwymi płatkami złota.

Ozdobne inicjały wyróżniały poszczególne części tekstu w średniowiecznych księgach i pozwalały na łatwiejsze znalezienie poszukiwanego fragmentu tekstu. Miały jednak przede wszystkim funkcję ozdobną, a bogate zdobienia i złocenia podkreślały rangę tekstu. Iluminator (od łacińskiego czasownika illuminare, oznaczającego właśnie oświetlanie, ozdabianie ) to była osoba, która zajmowała się ozdabianiem rękopisów. Oprócz wielu kolorowych farb do zdobienia służyło także złoto w postaci cienkich płatków, które rozświetlały tekst. I tak właśnie będziemy zdobić inicjały podczas warsztatów.

Prowadząca warsztaty:

ZUZANNA MICHALSKA - artystka plastyk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, edukatorka i animatorka kultury. Współpracuje z Fundacją od lat prowadząc warsztaty rękodzieła artystycznego dla społeczności lokalnych m.in. z techniki filcowania, decoupage czy wykonywania ozdób choinkowych.

Warsztaty 1 października 2020 - Batowice

Warsztaty 5 października 2020 - Kocmyrzów

Warsztaty 16 października 2020 - Prusy

>>