Warsztat kaligrafii średniowiecznej

WARSZTATY KALIGRAFII ŚREDNIOWIECZNEJ

Opis warsztatów

Na warsztaty z kaligrafii średniowiecznej zapraszamy wszystkich, którzy chcą spróbować pisać tak jak przed wiekami -  gęsim piórem, zamaczanym w atramencie. W ten sposób pisano aż do czasu wynalezienia stalówki, a potem wiecznego pióra. Na warsztatach dowiemy się też jak powstało pismo i komu zawdzięczamy dzisiejszy alfabet, którym się posługujemy.

Będziemy kaligrafować literki piórem maczanym w atramencie. Wzorzec liter będzie średniowieczny. Każdy będzie miał okazję wcielić się w rolę skryby i wykaligrafować swoje imię wczesnośredniowieczną Uncjałą.

A po co uczyć się kaligrafii? To zanikająca umiejętność, która jednak coraz bardziej jest doceniana. Sztuka pięknego pisania to wielka przyjemność dla twórcy i dla obdarowanego tekstem starannie napisanym. Wymaga sporo wysiłku, precyzji i czasu. Piękne pismo to właściwe proporcje litr, powtarzalność zdobień, równe i regularne odstępy. Ta zanikająca umiejętność może się przydać w pisaniu uroczystego listu, pięknej dedykacji, czy życzeń lub gratulacji.

Z naukowego punktu widzenia ręczne pisanie poprawia pamięć i pomaga w koncentracji, a także ułatwia naukę. Notatki robione ręcznie zapamiętujemy nie tylko „głową”, ale także pamięcią mięśniową.

Prowadząca warsztaty:

ZUZANNA MICHALSKA - artystka plastyk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, edukatorka i animatorka kultury. Współpracuje z Fundacją od lat prowadząc warsztaty rękodzieła artystycznego dla społeczności lokalnych m.in. z techniki filcowania, decoupage czy wykonywania ozdób choinkowych.

 

Warsztaty 12 września 2020 Batowice

Warsztaty 16 października 2020 - Prusy