WARSZTATY „DREWNIANE ZABAWKI”

w WIĘCŁAWICACH STARYCH

W piątek, 8 października 2021 r., w Szkole Podstawowej w Więcławicach Starych odbyły się warsztaty artystyczne realizowane przez Fundację im. Marszałka Marka Nawary w ramach projektu "Słomiane, Drewniane, Gliniane".

Warsztaty dla uczniów klas II i III poprowadziła Zuzanna Michalska. W trakcie spotkania dzieci poznały historię ponadstuletniej tradycji zabawki ludowej. Dowiedziały się gdzie rodzinna tradycja tego rzemiosła jest przekazywana przez pokolenia do dnia dzisiejszego i dlaczego najpopularniejsza drewniana zabawka w kształcie ptaszka zwana jest rajskim ptaszkiem, ptaszkiem stryszawskim czy choinkowym.

Po krótkim wprowadzeniu dzieci oglądnęły wzory i zestawy kolorów, którymi tradycyjnie zdobi się drewniane zabawki,, a następnie same przystąpiły do twórczej pracy. Wybranym przez siebie drewnianym ptaszkom nadały wyjątkowego charakteru własnoręcznie je malując.

Zabawki, pokryte na koniec bezbarwnym lakierem, prezentowały się bajecznie i dzieci z radością zabrały je ze sobą.

w KOCMYRZOWIE

12 października 2021 r. w Kocmyrzowie odbyły się  kolejne warsztaty artystyczne w ramach realizowanego przez Fundację projektu "Słomiane, Drewniane, Gliniane". Tym razem przy współpracy ze Stowarzyszeniem Kocmyrzów dla wszystkich mieszkańców gościliśmy w Klubie Seniora w Kocmyrzowie, gdzie Zuzanna Michalska poprowadziła warsztaty Malowania drewnianych zabawek. Było trochę o historii drewnianej zabawki, o tradycji ludowego rzemiosła i dużo wspomnień oraz opowiastek "jak to dawniej bywało". W trakcie snutych opowieści uczestnicy warsztatów malowali drewniane ptaszki i koniki nadając im niepowtarzalnego charakteru i wyjątkowo barwnego wyglądu.