SZKOLENIA

WYPLATANIA Z WIKLINY ORAZ KOSZY ZE SŁOMY METODĄ PĘTELKOWĄ

ORGANIZATOR: Stowarzyszenie SERFENTA, ul. Srebrna 1, Cieszyn

UCZESTNICZKA – Beata Godynia-Kapałka

TERMIN: 15-16 czerwca 2021 r.

MIEJSCE: Cieszyn 43-400, ul. Srebrna 1

Przebieg szkolenia:

Warsztaty miały na celu poznanie nowych technik i nowych splotów przy wyplataniu słomą i wikliną.

Stowarzyszenie Serfenta z Cieszyna, jako ośrodek propagujący polski dorobek plecionkarski, prowadzony jest przez doświadczone rękodzielniczki. Pani Anna Krężelok i Paulina Adamska od lat wyszukują mistrzów rękodzielników i ich zanikające już techniki pracy, poznają je, a potem propagują w ramach prowadzonych szkoleń. Stowarzyszenie zajmuje się także wystawami dotyczącymi plecionkarstwa, rozpowszechnianiem wiedzy plecionkarskiej oraz przeprowadzaniem szkoleń dotyczące zamierających technik, w celu podtrzymania tradycji.

Zajęcia  prowadzone były w siedzibie Stowarzyszenia, gdzie na ścianach można było oglądać wiele interesujących prac plecionkarskich. W tym wyjątkowym miejscu nauczyłam się m.in. rzadko spotykanej już techniki wyplatania słomą żytnią metodą pętelkową, która pozwala na tworzenie koszy, mis, tac i wielu innych przedmiotów przy użyciu tylko i wyłącznie słomy. Plecenie odbywa się za pomocą igieł wykonanych ręcznie przez miejscowych kowali.

Anna Krężelok, współzałożycielka Stowarzyszenia, która prowadziła te zajęcia zapoznała mnie także z wieloma technikami wplatania innych nietypowych surowców, takich jak rogożyna czy korzenie świerka.

W drugim dniu warsztaty prowadziła pani Paulina Adamska, współzałożycielka Serfenty i stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016 . W programie była nauka wyplatania wikliną, w tym  przygotowywania materiału, a także poznanie wielu wspaniałych splotów. Pani Paulina pokazała mi różne sposoby na wykorzystanie wikliny do codziennego użytku np. w meblarstwie, zabawkarstwie, ogrodzie itp. Warsztaty zakończyły się wypleceniem koszy.

Warsztaty były niezwykle interesujące, atmosfera wspaniała, a prowadzenie profesjonalne. Zdobyte umiejętności i doświadczenie wykorzystam do przygotowania oferty zajęć rękodzielniczych dla mieszkańców, którym proponować będę wykonywanie przedmiotów ozdobnych i użytkowych na prowadzonych już przeze mnie warsztatach.

 

WARSZTAT EKOSTOLARKA etap 1

ORGANIZATOR: LEŻAKOWNIA

UCZESTNICZKA – Beata Godynia-Kapałka

TERMIN: 8 sierpnia 2021 r.

MIEJSCE: Laski 05-080, Poznańska 5

Przebieg szkolenia:

Leżakownia jest pracownią stolarską, która z powodzeniem wykorzystuje w pracach także metal i szkło. Prowadzący warsztaty to wykwalifikowani i doświadczeni praktycy.

Podczas warsztatów samodzielnie stworzyliśmy stolik kawowy z plastra dębu z metalowymi nogami typu 'hairpin legs'. Prowadzący przekazali uczestnikom podstawowe zagadnienia z zakresu stolarstwa oraz podstawową wiedzę z zakresu metaloplastyki. Jednodniowe, ośmiogodzinne warsztaty miały za zadanie nauczyć i udoskonalić umiejętności obsługi dłuta i elektronarzędzi oraz technik impregnacji. Podczas zajęć praktycznych zostały poddane obróbce dębowe plastry z pęknięciem, które zostało zabezpieczone własnoręcznie przygotowaną tzw. kokardą. Po przygotowaniu blatu drewnianego rozpoczęła się nauka obróbki metalu. Pod okiem instruktora uczestnicy biorący udział warsztacie nauczyli się samodzielnego spawania metodą MMA, gięcia i cięcia metalu.

>>