SZKOLENIA
WARSZTAT TOCZENIA NA KOLE GARNCARSKIM
ORGANIZATOR: CAHAart / Warsztaty ceramiczne, Kraków
UCZESTNICZKA – Jolanta Mielnicka
TERMIN: lipiec - sierpień 2021 r.
MIEJSCE: Kamienna 16 (Fort Luneta Warszawska), Kraków
Przebieg szkolenia:
Garncarstwo to sztuka tworzenia przedmiotów ceramicznych poprzez toczenie na kole. Kiedyś był to bardzo popularny zawód, teraz powoli zanika. Ceramicy kształtują przedmioty korzystając z różnych innych technik jak np. formowanie ręczne lub odlewanie w formach, ale warto także nauczyć się toczenia.
W ramach szkolenia dowiedziałam się jak przygotować glinę do dalszej obróbki na kole, jak ją odpowietrzyć oraz w jaki sposób przymocować ją do koła, tak aby nie spadła podczas kręcenia. Trudną sztuką okazało się już samo centrowanie bryły gliny. Instruktorka pokazała mi jaką pozycję ciała powinno się przybrać do pracy z kołem oraz jak układać ręce przy kolejnych etapach toczenia. Poznałam różne chwyty dłoni pozwalające na podnoszenie ścianek bryły do góry oraz spłaszczanie jej. Dzięki temu, że miałam do dyspozycji koło elektryczne mogłam wypróbować pracę przy wolniejszych oraz szybszych obrotach.
W efekcie moich działań udało mi się wytoczyć pierwsze naczynia: miseczki, kubek, dzbanek i talerz.
Szkolenie takie daje dobre podstawy do dalszych samodzielnych doświadczeń.
SZKOLENIE DLA ZAAWANSOWANYCH
- TECHNIKI DEKOROWANIA POWIERZCHNI CERAMICZNYCH
ORGANIZATOR: CAHAart / Warsztaty ceramiczne, Kraków
UCZESTNICZKA – Jolanta Mielnicka
TERMIN: lipiec - sierpień 2021 r.
MIEJSCE: Kamienna 16 (Fort Luneta Warszawska), Kraków
Przebieg szkolenia:
W ramach wykupionego pakietu szkoleniowego do dyspozycji miałam 6 spotkań, każde trwające 3 godziny. Szkolenie dla zaawansowanych zostało zorganizowane według moich indywidualnych potrzeb i preferencji. Skupiłam się głównie na technikach związanych z dekorowaniem powierzchni ceramicznych. Dowiedziałam się jak wykonywać rozpowszechnioną szeroko w renesansie ceramikę majolikową.
Wykonany z gliny przedmiot utwardza się w piecu poprzez pierwszy wypał „na biskwit”, następnie pokrywa się go białym szkliwem. Na taki surowy podkład ze szkliwa nakłada się specjalną farbę. Podczas drugiego wypału „na ostro” farba wtapia się w szkliwo razem tworząc gładką powierzchnię.
Warsztaty umożliwiły mi przećwiczenie w praktyce sposobów zdobienia ceramiki specjalnymi farbami, które kłaść można na wyrób podszkliwnie luba naszkliwnie. W pierwszym przypadku farbę kładziemy na wypaloną na biskwit powierzchnię przedmiotu, a następnie wzór pokrywamy szkliwem bezbarwnym i utrwalamy w piecu. Można również używać farb już na poszkliwionym i wypalonym czerepie. Wtedy w celu utrwalenia wzoru należy wykonać jeszcze jeden dodatkowy wypał.
Na kolejnych lekcjach wykonałam kafle z gliny, które posłużyły mi do wykonania próbek szkliwienia i tlenkowania oraz nanoszenia kolorowych angob.W praktyce przećwiczyłam także znaną mi z teorii technikę „sgrafitto”, która powstaje przez wydrapywanie wzoru na położonej wcześniej angobie.Pozostały wolny czas wykorzystałam na samodzielne ćwiczenia toczenia na kole garncarskim.
.
WARSZTATY WYPAŁU METODĄ RAKU
ORGANIZATOR: CAHAart / Warsztaty ceramiczne, Kraków
UCZESTNICZKA – Jolanta Mielnicka
TERMIN: poździernik 2021 r.
MIEJSCE: Kamienna 16 (Fort Luneta Warszawska), Kraków
Przebieg szkolenia:
RAKU to stara japońska metoda wypałów w tzw. żywym ogniu, bardzo spektakularna i dającą szerokie możliwości generowania przepięknych efektów. Podczas warsztatów posługiwaliśmy się nieco zmodyfikowaną przez świat zachodni wersją raku z redukcją w materiałach organicznych.
Sam proces jest niesamowicie widowiskowy i wciągający, a nasze prace ceramiczne przechodzą przeróżne bardzo efektowne przeobrażenia....
Podczas warsztatów korzystałam z prac stworzonych przeze mnie już wcześniej i wypalonych na tzw. biskwit. Na wstępie omówione zostały różne techniki ozdabiania przedmiotów, a następnie przygotowaliśmy je do wypału. Część prac została poszkliwiona specjalnymi szkliwami wykorzystywanymi w tej technice.
Kolejne godziny spędziliśmy na plenerowym wypale w piecu gazowym. Rozpalone do czerwoności naczynia wyjmowaliśmy z pieca szczypcami i poddawaliśmy redukcji w beczkach z trocinami i gazetami.
Dzięki temu procesowi na szkliwach pojawiają się pęknięcia i charakterystyczne przebarwienia, dym wnikający w czerep pracy dodatkowo podkreśla efekty. Sam wypał jest bardzo emocjonujący.
Korzystałam także z techniki Naked Raku. Szkliwo, którym pokrywa się wyrob pęka podczas procesu studzenia pracy w wodzie, a efekt siateczki pęknięć pojawia się na gołym, matowym czerepie.
Dodatkową atrakcją był tzw. Sagar czyli długotrwały wypał w beczce z trocinami. Nasze prace powędrowały do beczki pierwszego dnia przygotowane według wskazówek instruktorki, a dopiero kolejnego mogliśmy je wyjąć. Ta technika oferuje wspaniałe kolory i wyjątkowe przebarwienia gliny. Efekty są nieprzewidywalne i zaskakujące.