WARSZTATY

TKANIA NA RAMIE TKACKIEJ, TKANIA SUSZONYMI ROŚLINAMI
oraz TKANIA NA KOLE

ORGANIZATOR: MOWS wearings, Monika Wielocha-Sieradzon, ul. Pawia 19 05-101 Skierdy

UCZESTNICZKA – Zuzanna Michalska

TERMIN: 14 sierpnia i 4 września 2021 r.

MIEJSCE:
14 sierpnia: Pracownia florystyczna kwiaciarni Petite Fleur, Plac Wolnica 14, 31-060 Kraków
4 września 2021: Przestrzeń warsztatowa kawiarni Bush, Mikołajska 13/1.2, 31-027 Kraków

Przebieg szkolenia:

Warsztaty miały na celu naukę jednej z najstarszych technik rękodzielniczych - techniki tkania ręcznego na ramie tkackiej prostokątnej oraz okrągłej.

Prowadząca warsztaty, Pani Monika Wielocha-Sieradzon z MOWS wearings z wykształcenia jest architektem, z praktyki zaś i z zamiłowania rękodzielnikiem. Od lat zajmuje się tkaniem dekoracyjnych makatek oraz przedmiotów użytkowych takich jak torebki czy tkaniny na plecaki.  Od kilku lat dzieli się swoimi umiejętnościami z innymi prowadzać warsztaty tkackie w całej Polsce.

Pierwsze spotkanie, z podstaw tkania oraz tkania suszonymi roślinami, odbyło się w pracowni florystycznej należącej do kwiaciarni Petite Fleur w Krakowie. W kameralnym gronie trzech uczestniczek warsztatów uczyłyśmy się podstawowych technik tkackich. Pani Monika pokazała nam jak projektować tkaninę, jak dobierać kolory i łączyć faktury używanych surowców. Zaprezentowała metodę nawijanie osnowy na ramę tkacką oraz różne rodzaje plecenia wątków zaczynając od splotu podstawowego, koszykowego oraz węzła rya, dzięki któremu można tworzyć efektowne frędzle na tkaninie.

W czasie nauki korzystałyśmy z samych naturalnych materiałów najwyższej jakości jak wełniane i bawełniane włóczki różnej grubości, bawełniane skręcane sznurki, czesanka z wełna merynosów czy suszone kwiaty zakupione z samego rana na giełdzie kwiatowej. Zestawy ram tkackich oraz igieł, grzebieni i czółenek, czyli akcesoriów potrzebnych do tkania, pani Monika wykonuje sama - wycina je, a następnie szlifuje z drewnianej sklejki.

Na warsztatach nauczyłam się około 10 splotów tkackich, poznałam techniki wplatania w wątek suchych kwiatów i wykonałam dwie dekoracyjne makatki.

Drugie spotkanie odbyło się w zielonym, pełnym roślin wnętrzu sali warsztatowej krakowskiej kawiarni Busz, gdzie – ponownie
w kameralnym gronie czterech uczestniczek warsztatów – uczyłyśmy się techniki tkania na ramie tkackiej w kształcie koła. Pani Monika omówiła z nami specyfikę tkania na okrągłej ramie tkackiej oraz przypomniała prezentowane na wcześniejszym spotkaniu sploty tkackie. Wykorzystując zdobytą na warsztatach wiedzę oraz  korzystając z ogromnego doświadczenia Pani Moniki stworzyłam na spotkaniu własną makatkę tkaną na kole.

Warsztaty były niezwykle wartościowe i przeprowadzone w wyjątkowej atmosferze. To było bało cenne dla mnie doświadczenie móc uczyć się technik tkackich pod okiem  Pani Moniki Wielocha-Sieradzon. Zdobyte doświadczanie oraz nowe umiejętności wykorzystam przygotowując warsztaty rękodzielnicze dla mieszkańców zainteresowanych poznaniem tej techniki i chcących nauczyć się własnoręcznego wyplatania dekoracyjnych makatek.

WARSZTATY CERAMICZNE "ZIELNIK NA TALERZU"

ORGANIZATOR: TROSCA Ceramika

UCZESTNICZKA – Zuzanna Michalska

TERMIN: 15 i 29 sierpnia 2021 r.

MIEJSCE: Kalwaryjska 76, 30-504 Kraków

Przebieg szkolenia:

Warsztaty ceramiczne „Zielnik na talerzu” miały na celu poznanie techniki pracy z gliną oraz tworzenia talerzy zdobionych naturalnymi roślinami.

Warsztaty prowadziła Pani Magdalena Barcik - artystka, rękodzielniczka od 10 lat zajmująca się porcelaną i ceramiką. Właścicielka sklepu
z ceramiką oraz pracowni ceramicznej Trosca w Krakowie, w której to właśnie odbyły się oba spotkania warsztatowe. Przy okazji spotkań miałam okazję zobaczyć zaplecze pracowni ceramicznej, piec do wypału, koło garncarskie, a przede wszystkim warsztat Pani Magdy i ceramikę przez Nią tworzoną.

Pierwszy dzień warsztatów rozpoczęliśmy od omówienia podstaw pracy z gliną i zapoznania się z niezbędnymi narzędziami. Następnie za pomocą wałkowania i wycinania formowaliśmy talerze z gliny według własnego pomysłu i uczyliśmy się odciskać w glinie rośliny, tak by ich ślad tworzył naturalną dekorację powstającego naczynia. Do dyspozycji mieliśmy dwa rodzaje gliny. Dało nam to możliwość porównania jak inaczej pracuje się z gliną w zależności od jej gatunku i jak różne daje to efekty końcowe. Gdy naszym talerzom nadaliśmy ostateczny kształt oraz zdobienie musiały pozostać dłuższy czas do wyschnięcia, by następnie Pani Magda mogła umościć je w piecu ceramicznym i dokonać ich wypału na tzw. biskwit.

W drugim dniu warsztatów czekały na nas nasze wypalone wcześniej i gotowe do dalszego etapu wykańczania prace. Pani Magda pokazała nam na próbnikach kolory farb podszkliwnych i to jaką barwę uzyskamy po ostatecznym, końcowym wypale. Następnie przystąpiliśmy do malowania swoich prac, co okazało się być sporym wyzwaniem. Malowanie polegało na nakładaniu oraz ścieraniu i łączeniu kolejnych warstw farb, mając jednocześnie cały czas w pamięci, że w końcowym etapie zmienią one swój odcień. Na każdym etapie praca z gliną okazała się swoistym eksperymentem zawierającym element niespodzianki. Ostateczny wygląd pracy zależał od wielu czynników, jak temperatura, wilgotność, powodzenie wypału, ilość i sposób nałożenia farby, stad nie był w pełni możliwy do przewidzenia. Pomalowane prace znów zostawiliśmy do wyschnięcia ostatecznego wypału. Pani Magda poddała je wypałowi, tym razem na wysoką temperaturę (ponad 1230℃),  a następnie naniosła na nie transparentne szkliwo, które zabezpiecza zdobienie i sprawia, że naczynia stały się w pełni użytkowe.
Efektem warsztatów są cztery uformowane przeze mnie z gliny talerze, dwa mniejsze i dwa większe, ozdobione naturalnymi roślinami
i wykończone farbami podszkliwnymi.

Warsztat ceramiczne „Zielnik na talerzu” były niesamowitym doświadczeniem. Technika ceramiki okazała się wymagać wyjątkowego skupienia, precyzji ruchów i  dużej cierpliwości, a równocześnie daje fanatyczne efekty pracy. Atmosfera warsztatów była świetna, wspaniale było gościć w pracowni artystki. Zdobyte umiejętności i doświadczenie na pewno wykorzystam do poszerzenia oferty własnych zajęć twórczych zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

WARSZTATY GRAFICZNE DRUKOWANIE ROŚLINAMI

ORGANIZATOR:  Litograf Studio Justyna Mazur-Kiwer

UCZESTNICZKA – Zuzanna Michalska

TERMIN: 10 września 2021 r.

MIEJSCE: Litograf Studio, ul. Stolarska 6/9 31-047 Kraków

Przebieg szkolenia:

W trakcie warsztatów poznałam technikę monotypii czyli wydruku pojedynczych, artystycznych odbitek graficznych,w której matrycą
w druku były świeżo zerwane rośliny.

Litograf Studio to pracownia litograficzna oraz przestrzeń warsztatowa tworzona przez Justynę Mazur. Artystka specjalizuje się w litografii, czyli w druku z kamienia wapiennego. Ponadto zajmuje się także innymi technikami graficznymi jak transfer, wklęsłodruk, drukowanie drewnem i roślinami czy linoryt.

Warsztaty rozpoczęły się od prezentacji pras graficznych, walcowej i litograficznej, znajdujących się w pracowni. Następnie Pani Justyna pokazała nam technikę nakładania farby na rośliny, oraz sposób w jaki rośliny układane są na papierze i dociskane wałkiem prasy graficznej. Zaprezentowała nam również i omówiła rodzaje papierów jakie mieliśmy do dyspozycji w trakcie warsztatów, a następnie przystąpiliśmy do pracy i każdy etap druku mogliśmy wykonać własnoręcznie.

Warsztaty były bardzo interesujące i niezwykle pochłaniające. W pracowni unosił się zapach farby drukarskiej i panowała wspaniała, twórcza atmosfera. Zrobiłam kilka odbitek różnych roślin na różnorodnych papierach co było cennym doświadczeniem. Zdobyte umiejętności  wykorzystam do prowadzenia zajęć artystycznych druku roślinami w technice monotypii poszerzając tym samym swoją ofertę warsztatów artystycznych dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów.

WARSZTATY EPOXY RESIN - BIŻUTERIA Z ŻYWICY

ORGANIZATOR:  Pracownia Kreatywności

UCZESTNICZKA – Zuzanna Michalska

TERMIN:  9 października 2021 r.

MIEJSCE: ul. Wzgórze 19, 43-300 Bielsko-Biała

Przebieg szkolenia:

W trakcie warsztatów poznałam specyfikę pracy z dwuskładnikową żywicą epoksydową, nauczyłam się techniki wylewania żywicy i tworzenia przy jej użyciu elementów biżuteryjnych.

Pracownia Kreatywności w Bielsku-Białej to przestrzeń warsztatowa oferująca warsztaty i szkolenia prowadzone przez doświadczone rękodzielniczki specjalizujące się w wielu różnych technikach twórczych. Warsztaty tworzenia biżuterii z żywicy epoksydowej prowadziła Pani Barbara Łukasik-Razowska.

Żywica epoksydowa to jedno- lub dwuskładnikowy materiał syntetyczny pozwalający tworzyć produkty o trwałej powierzchni, nierozpuszczalne, odporne na wilgoć i promieniowanie słoneczne, a przy tym wyróżniające się najwyższą estetyką wykonania dzięki wykończeniu w pełnym połysku.

Podczas zajęć Pani Barbara Łukasik-Razowska zaprezentowała wszelkie narzędzia i produkty, potrzebne do pracy z żywicą oraz uczuliła na istotny aspekt bezpieczeństwa przy pracy z tym materiałem. Poznałam cały proces odmierzania proporcji żywicy i utwardzacza, mieszania barwników i wylewania mieszanki. Równocześnie Pani Barbara Łukasik-Razowska omawiała problemy, które mogą wystąpić podczas pracy
z żywicą, jak niechciane bąbelki powietrza dostające się do materiału podczas mieszania składników. W trakcie warsztatów wykonałam parę kolczyków z płatkami złota zatopionymi w żywicy oraz trzy zawieszki z zatopionymi suchymi roślinami i  żywicą barwioną tuszami alkoholowymi. Nauczyłam się barwić żywicę na różne sposoby, uzyskiwać efekt fal oraz złotych czy srebrnych wykończeń.

Warsztaty były bardzo intensywne i niezwykle inspirujące. Dzięki profesjonalnemu prowadzeniu Pani Barbara Łukasik-Razowska bardzo wiele się nauczyłam, a zdobyte umiejętności i doświadczenie wykorzystam do urozmaicenia oferty prowadzonych przez mnie zajęć artystycznych dla młodzieży, dorosłych oraz seniorów proponując uczestnikom warsztaty tworzenia przedmiotów użytkowych z żywicy epoksydowej.

>>