SCENARIUSZ FILMU

O IDEI FILMU

W ramach projektu ,,RACIBOROWICKA ŚWIĄTYNIA JANA DŁUGOSZA W BLASKU JESIENI POLSKIEGO ŚREDNIOWIECZAzaplanowano powstanie scenariusza dokumentu fabularyzowanego o charakterze edukacyjnym pod roboczym tytułem „550-lecie budowy kościoła w Raciborowicach” objętości ok. 20-30 stron. Docelowo na jego podstawie ma powstać film długości 30-40 minut.

Scenariusz wychodząc od motywu drogi wiodącej z Batowic do kościoła w Raciborowicach opowie historię Raciborowickiej parafii. Kto chodził po tej drodze, kiedy i jakie zdarzenia są z nią związane? Alegoria drogi pozwala na skrótowe, kompilacyjne, a jednocześnie symboliczne potraktowanie tematu. Celem filmu jest zaprezentowanie bogactwa kulturowego tej małej ojczyzny i jej religijnego dziedzictwa.

W scenariuszu uwzględnione będą historycznie ważne osobowości, które zamieszkiwały te bogate ziemie, bądź miały z nimi związek. Będą to m.in.: rycerz imieniem Racibor, Paweł z Zatora, Jan Długosz, Karol Wojtyła, Marek Nawara.

Celem filmu będzie trafienie do wrażliwości widowni szkolnej. Stąd narracja scenariusza będzie wartka, a oprócz historii będzie zawierać dużą ilość legend, podań oraz anegdot, które będą opowiadać o historii tej ziemi i jej wybitnych postaciach w barwny, ciekawy sposób. Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić formę filmu dużą jego część stanowić będą sceny fabularyzowane skupiające się wokół wydarzeń mających miejsce na drodze do kościoła w Raciborowicach i w samym kościele.

Część dokumentalną stworzą wypowiedzi historyków i mediewistów. Niewykluczone jest okraszenie ich wypowiedzi graficznymi wstawkami animowanymi.

AUTORZY SCENARIUSZA

Tomasz Jurkiewicz

Ur. 1981, absolwent filmoznawstwa UJ, reżyserii na WRiTv UŚ im. K. Kieślowskiego oraz Szkoły Wajdy. Autor nagradzanych filmów krótkometrażowych, scenariuszy i filmów dokumentalnych m.in.  "Babcia wyjeżdża", "Radioakcja", "Dni Przemiany".

Dominika Łapka

Ur. 1983, absolwentka filmoznawstwa UJ, scenariopisarstwa w Szkole Filmowej w Łodzi oraz Szkoły Wajdy. W ramach programu „30 minut” zrealizowała swój debiut reżyserski pt. Lila. prezentowany na wielu festiwalach międzynarodowych, m.in. 44. Huesca International Film Festiwal, 37. Durban International Film Festival oraz wielokrotnie nagradzany, m.in. Grand Prix – Złotym Gronem na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie, Nagrodą im. A. Dolaty dla najlepszego debiutu filmowego w Ann Arbour (USA), Nagrodą Outstanding selection na Kaohsiung Film Festival w Kaohsiung (Tajwan).