URODZINY JANA DŁUGOSZA

Jan Długosz jest Patronem Szkoły Podstawowej w Raciborowicach. Ten najwybitniejszy dziejopisarz naszego średniowiecza urodził się 1 grudnia 1415 r., czyli 603 lata temu. To ten dzień został wybrany na organizację imprezy kończącej projekt pt.: „Podaruj swoje kolory raciborowickiej świątyni, a wspomnienia dzieciom”, realizowany wspólnie przez Szkołę Podstawową w Raciborowicach, Parafię i Fundację im. Marszałka Marka Nawary w ramach programu "Działaj Lokalnie”. Klasy przygotowały ciekawe prezentacje, a Fundacja wielkie plansze z kolorowankami do wspólnego malowania.

O godz. 9.00 w szkolnej sali teatralnej spotkały się klasy młodsze i już od wejścia niecodzienny nastrój tworzyły stroje dzieci: królowie, dwórki, rycerze, mieszczanie. Każda klasa przygotowała program pokazujący epokę wieków średnich. Były scenki rodzajowe i tańce dworskie. Był także konkurs na jak najszybsze układanie puzzli w dużym rozmiarze, a potem losowano wielkie kolorowanki do pomalowania przez klasy na majową wystawę z okazji 200 – lecia Szkoły Podstawowej w Raciborowicach. W trakcie uroczystości rozdane były nagrody za najładniej pomalowaną kolorowankę przygotowaną przez uczniów z najstarszych klas dla swoich młodszych kolegów. Podczas zajęć z informatyki młodzież uczyła się bowiem programów przetwarzających zdjęcia i obrazy na różne techniki plastyczne, w tym na kolorowanki. Nagrody - trójwymiarowe puzzle z zabytkami z całego świata ufundował p. Antoni Rumian, wójt gminy Michałowice.

O godz. 11.00 swoje prezentacje z okazji 603. urodzin Jana Długosza miały klasy starsze. Można było podziwiać pokaz średniowiecznej mody, piękną kronikę Długosza, pokaz zabaw dla dzieci i młodzieży z epoki Długosza, a także intrygujące przedstawienie o „aferze szpiegowskiej” na dworze króla Kazimierza Jagiellończyka, połączone z wykradzeniem z jego komputera informacji na temat raciborowickiej świątyni. Młodzież rywalizowała także w konkursie wiedzy o parafii, gdzie przede wszystkim były potrzebne spostrzegawczość i pamięć plastyczna, by wybrać  prawidłową odpowiedź spośród trzech np. elementów kwiatowych z 3 różnych kościołów, albo jeden z trzech nagrobków, lub jedną z trzech kamiennych chrzcielnic. Klasy starsze zostały nagrodzone puzzlami ufundowanymi przez Pana Wójta przede wszystkim za stworzenie ciekawych prac dla młodszych kolegów. Na koniec także i klasy starsze dostały losowo wybierane wielkie kolorowanki do pomalowania na rocznicowe uroczystości Szkoły.

Wychodząc z sali teatralnej każda klasa otrzymała cukierki od Gminy Michałowice oraz – już w klasach - pyszne babeczki z kremem i zdrowe jabłka od Fundacji im. Marszałka Marka Nawary.