Piknik
KOLORY RACIBOROWICKIEJ ŚWIĄTYNI – KONKURSY DLA MIESZKAŃCÓW PODCZAS PIKNIKU RODZINNEGO
1 wrzesnia 2018 r.
Na pożegnanie wakacji dzieci, młodzież i dorośli bawili się na PIKNIKU RODZINNYM w dniu 1 września 2018 r. w Batowicach, obok Domu Wiejskiego. Był teatrzyk uliczny, dmuchany zamek, pyszne jedzenie i dobra, taneczna muzyka. Fundacja im. Marszałka Marka Nawary także miała punkt w programie. Przeprowadziła – w ramach realizowanego projektu pn.: „Podaruj swoje kolory raciborowickiej świątyni, a wspomnienia dzieciom” - kilka wesołych konkursów edukacyjnych wspierających przygotowania mieszkańców do 550 rocznicy Parafii w Raciborowicach”. Zaproszenie na tę część spotkania przyjął ks. Wiesław Cholewa, proboszcz Parafii w Raciborowicach, by sprawować duchową i merytoryczną pieczę nad zawodami.
Najpierw odbył się drużynowy KONKURS WIEDZY O HISTORII NASZEJ PARAFII. Kilkuosobowe drużyny odpowiadały na pytania – często obrazkowe związane z kościołem i parafią. Ważna była pamięć fotograficzna, bo np. trzeba było wskazać która chrzcielnica pochodzi z naszego kościoła, a prezentowane były trzy. Trudnym pytaniem okazały się elementy kwiatowe ze ścian kilku kościołów (w tym raciborowickiego), bo nie każdy - modląc się – rozgląda się wokoło. Nie sprawiały trudności pytania o epokę i styl architektoniczny, ani komu zawdzięczamy fundację świątyni. Różnice zdań były jednak przy odpowiedzi dotyczącej herbu Jana Długosza, który przecież w wielu miejscach w kościele jest umieszczony. Część ludzi obstawiała, że jest to byk, a część uważała, że żubr. Całe szczęście, że po każdym pytaniu był mini wykład poszerzający wiedzę, bo rozwiewał wszelkie wątpliwości. Także w przypadku herbu „Wieniawa” Jana Długosza, który przedstawia „czarną głowę żubra z pierścieniem w nozdrzach w polu złotym” – jak piszą stare kroniki…
Konkursowi towarzyszyło WIELE OPOWIEŚCI I WSPOMNIEŃ MIESZKAŃCÓW, a na zakończenie wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe nagrody.
Następnie odbył się KONKURS UKŁADANIA PUZZLI W ROZMIARZE XL, który także był częścią projektu „Podaruj swoje kolory raciborowickiej świątyni, a wspomnienia dzieciom”. Drużyny, składające się zarówno z dzieci jak i dorosłych mieszkańców układały olbrzymie puzzle „na czas”, na rozłożonych na ziemi matach. Nad konkurujących drużynami zebrało się wielu ludzi: rodziny, sąsiedzi i przyjaciele, którzy dopingowali zawodników. Wygrała drużyna, w której dzieciom dorośli… nie przeszkadzali????. Na koniec i tak wszyscy otrzymali nagrody z rąk Księdza Proboszcza.
Nagrody dla uczestników zabaw ufundowane były przez Fundację oraz p. Jana Michalskiego – wydawcę m.in. „Monografii Gminy Michałowice” oraz projektanta i grafika wszystkich plastycznych elementów Fundacji im. Marszałka Maraka Nawary.