OGRODY WERTYKALNE DREWNIANE
Odbędą się 3 spotkania warsztatowe poprzedzone wykładami edukacyjnym z zakresu ekologii.
Warsztaty to kompilacja zajęć ogrodniczych, stolarskich i upcyklingowych zgodnie z zasadami 5R; do budowy ogrodów wykorzystamy ekopalety z drugiego obiegu. Uczestnicy poznają ciekawe pomysły w tym jak wykonać wertykalne doniczki oraz jakie rośliny w nich uprawiać..
W wyniku warsztatów powstaną trzy pokazowe ogrody wertykalne z ekopalet w różnych lokalizacjach.
Warsztaty: PRZYBYSŁAWICE 18.07.2022
Pierwsze warsztaty tworzenia Ogrodów wertykalnych drewnianych odbyły się w Biblioteka w Przybysławicach - Gmina Zielonki w Przybysławicach w ramach projektu "Ogrody aż do nieba, tego nam dzisiaj trzeba".
Warsztaty rozpoczęliśmy wykładem dotyczącym permakultury - ekologicznych rozwiązań podczas uprawy własnych ogródków. Rozmawialiśmy o obiegu zamkniętym, jak dbać i planować ogródek, by był zdrowy i tani w utrzymaniu. Rozmawialiśmy też o grządkach podniesionych, kompostowaniu, nawożeniu naturalnym, uprawie współrzędnej, wspieraniu różnorodności biologicznej w celu ograniczenia występowania pasożytów i chorób.
Po krótkim wykładzie przeszliśmy do omawiania wybranych roślin, które następnie myliśmy sadzić w tworzonym ogrodzie wertykalnym. Uczestnicy poznali rośliny zielne, dowiedzieli się jak je stosować (nie tylko w kuchni ale i w kosmetyce). Po wykładzie rozpoczęliśmy pracę nad wspólnym ogrodem. Dzieci i dorośli pomagali szlifować deski, później skręcaliśmy i zbijaliśmy wspólnie całą konstrukcję. Uczestnicy bardzo mocno się zaangażowali malując, sadząc rośliny w odpowiednich dla nich miejscach i podpisując plakietki z nazwami. Pani bibliotekarka Katarzyna Gazda, która pomagała przy montażu zapowiedziała już organizację lekcji bibliotecznych z udziałem naszego wertykalnego ogrodu! Dzięki temu nasza wspólna praca będzie jeszcze bardziej rozpowszechniana, a idee, które zaczęliśmy głosić będą zataczać coraz to większe kręgi. Na koniec spotkania uczestnicy rozsadzili sobie po kilka ziół ze stworzonego ogrodu do swoich mini ogródków, które zabrali ze sobą do domów. Dziękujemy wszystkim obecnym za udział w warsztatach oraz wspaniały efekt pracy na rzecz wspólnej, zielonej przestrzeni
Dziękujemy także Beacie Godyni-Kapałce z FabrykaEkodzieła za przeprowadzenie warsztatów.
Warsztaty: BIBICE 18.07.2022
Kolejne warsztaty tworzenia Ogrodów wertykalnych drewnianych przeprowadzone przez Beatę Godynię-Kapałkę z FabrykaEkodzieła w ramach realizowanego projektu "Ogrody aż do nieba, tego nam dzisiaj trzeba" odbyły się w Bibicach, w Kulturoteka Bibice - Gmina Zielonki.
Warsztaty rozpoczęliśmy od krótkiego wykładu dotyczącego ekologicznego ogrodnictwa. Uczestnicy poznali rośliny przeznaczone do posadzenia we wspólnym, wertykalnym ogrodzie. Wśród wybranych roślin znalazły się rośliny zarówno jadalne, ozdobne, jak i te miododajne. Każdy uczestnik poznał właściwości i wykorzystanie min. nasturcji, lawendy, macierzanki piaskowej, tymianku, rozmarynu, bazylii, oregano, mięty, szałwii, melisy, bylicy boże drzewko czy zioła zwanego zielem życia (gynostemmy).
Po wykładach wraz z uczestnikami warsztatów przeszliśmy pod plebanię Parafii pw. MB Nieustającej Pomocy. Dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza Jana Przybockiego mogliśmy zająć wygodne miejsca do pracy w cieniu i umieścić ogólnodostępny ogród wertykalny z ziołami dostępny dla wszystkich mieszkańców Bibic w samym centrum wsi, tuż przy wejściu do budynku. Ksiądz Proboszcz prowadzi od lat akcje wspierające rozdawanie żywności potrzebującym oraz przeciwdziałające marnowaniu żywności ze względów na krótkie terminy przydatności, dlatego ogródek zielny tuż przy takim punkcie będzie się tym bardziej sprawdzać.
Przez kolejne godziny wspólnie z uczestnikami warsztatów budowaliśmy i malowaliśmy wertykalny ogród z palet. W międzyczasie, podczas gdy duży ogród schnął w oczekiwani na nasadzenia, uczestnicy spotkania mieli możliwość zbudować dla siebie mini ogródki
z drewna z recyklingu i obsadzić je ziołami, które dodatkowo otrzymaliśmy od Ziołowy Ogródek z Batowic, za co serdecznie dziękujemy!
Na sam koniec dzieci z rodzicami posadziły rośliny we wspólnie stworzonym ogrodzie wertykalnym, podpisały je etykietkami oraz podlały. Jesteśmy pewni, że nasz ogród będzie służył całej społeczności. Uczestnicy warsztatów byli bardzo zadowoleni z efektów swojej pracy i już nie mogli się doczekać by móc pielęgnować powstałe grządki i wracać do wertykalnego ogrodu po składniki do pysznych lemoniad i ich ulubionych potraw.
Warsztaty: KOCMYRZÓW 14.08.2022
Spotkanie rozpoczęliśmy wykładem Beaty Godyni-Kapałki z FabrykaEkodzieła dotyczącym ekologicznego ogrodnictwa. Była to też okazja by każdy z uczestników poznał tymianek, miętę, bazylię, nasturcję, macierzankę, rozmaryn, oregano,szałwię, melisę, bylicę boże drzewko i zioło zwane zielem życia czyli rośliny przeznaczone do posadzenia we wspólnym, wertykalnym ogrodzie.
Następnie wraz z uczestnikami warsztatów zabraliśmy się za budowanie i malowanie wertykalnego ogrodu z palet. Po kilku godzinach intensywnej pracy powstał kolejny, wyjątkowy ogród społeczny obsadzony przez uczestników warsztatów pięknymi, zielonymi roślinami i aromatycznymi ziołami. Na koniec uczestnicy - dumni i zadowoleni ze swojej pracy - podlali ogród, a w grządki wbili tabliczki z nazwami ziół, by żadnego z nich nie pomylić i by móc w pełni korzystać z ich dobroczynnych właściwości. Mamy nadzieję, że ogród będzie wspaniale służył całej społeczności.
Warsztaty: GOSZCZA 29.08.2022
Warsztaty ogrodów wertykalnych drewnianych realizowane w ramach projektu "Ogrody aż do nieba, tego nam dzisiaj trzeba" cieszą się ogromną popularnością, wywołując radość i zachwyt mieszkańców. Dlatego, wychodząc na przeciw oczekiwaniom oraz potrzebom lokalnej społeczności, przeprowadziliśmy czwarte, dodatkowe, nieprzewidziane wcześniej w projekcie warsztaty tworzenia ogrodu społecznego z ekopalet.
Warsztaty odbyły się w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Goszczy przy udziale Gminna Rada Seniorów Kocmyrzów Luborzyca. Rozpoczęły się od krótkiego wykładu dotyczącego ekologicznego ogrodnictwa. Po wykładzie seniorzy będący uczestnikami warsztatów wspólnie zbudowali i obsadzili roślinami wertykalny ogród z palet, który staną przy budynku OSP Goszcza. Uczestnicy warsztatów byli bardzo zadowoleni z efektów swojej pracy oraz z możliwości kolejnej wspólnej integracji.
Dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez
Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z Ośrodkiem Działaj Lokalnie Stowarzyszeniem Korona Północnego Krakowa