Podsumowanie projektu

Projekt "OGRODY AŻ DO NIEBA - tego nam dzisiaj trzeba" opierał się na dwóch głównych hasłach: ZBUDUJ Z NAMI ZIELONĄ PRZESTRZEŃ! oraz ZAPLEĆ KWIETNIK I WEŹ ZIELEŃ DO DOMU!

Działania miały bardzo realny w skutkach wymiar, polegający na wspólnym tworzeniu ogrodów wertykalnych drewnianych oraz makramowych, ale zawsze "aż do nieba". Każde spotkanie było poprzedzone wykładem z ekologii, uwrażliwiającym na ochronę środowiska. Taki „Ogród wertykalny” tworzony był na wzór ogrodów społecznych, by służyć lokalnej społeczności, edukować i zachęcać do ekologicznych i prozdrowotnych zachowań.
Wykonywanie drewnianych ogrodów wertykalnych było kompilacją zajęć ogrodniczych, stolarskich i upcyklingowych, w celu  wspólnego tworzenia zielonych przestrzeni służących lokalnej wspólnocie.
Makramowe wertykalne ogrody powstawały natomiast na warsztatach rękodzielniczych, podczas których uczestnicy poznawali różne techniki "zazieleniania" domowych zakątków.
Współzałożyciele ogródków mieli wspaniałą przygodę w obserwowaniu i pielęgnowaniu wspólnie posianych i posadzonych roślin - warzyw, owoców, zioła i roślin ozdobnych. Wspólnie dokonywano – jeszcze niewielkich w swej skali - zbiorów ziół i warzyw. Natomiast w większej skali działo się ADMIROWANIE ogrodów. Na przykład podczas spacerów i pielęgnacji roślin w Kocmyrzowie powstały wesołe rymowanki, m.in: 
  • Stwórz ogródek w wolnej chwili, twoje życie się umili.
  • Nie trać czasu na myślenie, zrób ogródek jak marzenie,
  • Rano wstajesz oko cieszysz i już dzionek mija lepiej.
  • Co dzień piękniej, co dzień wyżej, nasz ogródek nieba bliżej.
  • Serce rośnie patrząc co dnia, jak się zmienia nasz ziołostan.
Hasło OGRODY AŻ DO NIEBA stało się niezwykle nośne i zgłaszały się kolejne instytucje które pragnęły mieć - zbudowaną przez społeczność lokalną - zieloną przestrzeń z pomocą starych palet, które  symbolicznie otrzymywały "drugie życie" - jako kwietniki - oraz dawały możliwość życia roślinom. Udało się w ten sposób zorganizować jeden więcej warsztat i powstał dodatkowy, wertykalny ogród. Sensacją w mediach społecznościowych stała się zuchwała kradzież wertykalnego ogrodu "aż do nieba", którego do dzisiaj nie odnaleziono. I tak w miejsce wspólnego admirowania pięknej zieleni, ludzie dyskutowali nad pobudkami złodziei oraz sposobu ich ukarania... Projekt przeminął, ale ogrody aż do nieba pozostały. Żyć będą w społecznościach lokalnych jako dowód wspólnych działań na rzecz środowiska. Będą cieszyć, inspirować i pobudzać do tworzenia nowych zielonych przestrzeni, bo przecież - jak mawiała brytyjska aktorka Audrey Hepburn - „Założyć ogród to uwierzyć w jutro”. Warto tu przytoczyć także polski cytat z pięknej refleksyjnej pieśni, której słowa napisał  poeta, malarz i piosenkarz Jonasz Kofta: ”Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście…”. Nasz projekt pozostawił w środowisku lokalnym nie tylko nowatorskie zielone "instalacje", ale i piękne, trafiające do serc hasło:
TWÓRZMY WSPÓLNIE OGRODY AŻ DO NIEBA – BO TEGO NAM DZISIAJ TRZEBA!

>>