Warsztaty artystyczne edukacji ekologicznej

Cykl warsztatów artystycznych edukacji ekologicznej dla dzieci z Ukrainy zrealizowanego w listopadzie i grudniu przy współpracy ze Szkołą Podstawową im. św. Królowej Jadwigi w Więcławicach Starych.

Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję poznać podstawową terminologię związaną z przeróbką i ponownym wykorzystaniem materiałów. Na kolejnych spotkaniach dzieci już same umiały rozpoznać czym np. różni się upcykling od recyklingu. W trakcie twórczych spotkań dzieci dowiedziały się jak żyć według zasad ZERO WASTE oraz 3R (Reduce – Reuse – Recycle) Minimalizuj – Użyj ponownie – Zutylizuj. Robiąc biżuterię z włóczki z t-shirtów, własne zabawki i przedmioty z drewna z odzysku czy wyplatając ozdoby z papierowej wikliny robionej ze starych gazet uczyły się jak dawać drugie życie przedmiotom, przeznaczonym do wyrzucenia.

W trakcie warsztatów rozmawialiśmy o tym ile czasu rozkładają się poszczególne odpady, które z nich są najbardziej niebezpieczne i jak je utylizować, jak dużo śmieci wytwarzamy na co dzień i jak wiele rzeczy można jeszcze ponownie użyć. Uczestnicy warsztatów byli bardzo zaangażowani w poruszane tematy. Z zapałem malowali własne lniane torby by te w przyszłości mogły im wielokrotnie służyć. Uczyli się także jak uszyć własne, wielorazowe woreczki na zakupy. Jak sami przyznali, dzięki edukacyjno-twórczym warsztatom, w których wzięli udział zyskali sporą wiedzę pomocną w byciu „eko” na co dzień oraz wzmocnili swoją postawę proekologiczną mając na uwadze dobro naszej planety.

"SIATA DLA ŚWIATA - Edukacyjno-twórcze warsztaty malowania eko-toreb"

Na warsztatach poruszaliśmy temat ekologii w kontekście codziennej czynności jaką jest robienie zakupów. Rozmawialiśmy o tym jak długo rozkłada się reklamówka, czy da się robić zakupy tak by nie generować niepotrzebnych śmieci i próbowaliśmy sobie uświadomić oraz wyobrazić jak dużo śmieci na co dzień produkujemy. Bawiąc się w naukowców, a momentami i detektywów porównywaliśmy opakowania i siatki pod różnymi względami, szukając tych, które mogą mieć lepszy wpływ na środowisko. Tym samym dowiedzieliśmy się jak zmniejszyć zużycie plastiku poprzez korzystanie z wielorazowych toreb i worków. Pod koniec warsztatów, każde z dzieci przy użyciu specjalnych pisaków i farb przeznaczonych do malowania tkanin ozdobiło własną, materiałową torbę na zakupy, którą następnie zabrało ze sobą do domu.

"MODA Z ODZYSKU - Edukacyjno-twórcze warsztaty upcyklingowe szycia z materiałów z odzysku"

Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję poznać podstawową terminologię związaną z szyciem, przeróbką i ponownym wykorzystaniem materiałów tekstylnych. Dzieci najpierw oswajały się z maszynami do szycia, a później same szyły worki na zakupy bądź stroje sportowe do szkoły. Worki szyte były z wtórnie użytej surowej bawełny, gdyż był to odpad poprodukcyjny, a każdy worek został dodatkowo pięknie przyozdobiony. W dalszej części zajęć dzieci nauczyły się wykonywać upcyklingowe torby bez szycia - ciekawy pomysł na wykorzystanie starych t-shirtów. Podczas jednych warsztatów dzieci nie tylko nauczyły się szyć na maszynach, ale także dowiedziały się jak zmniejszyć zużycie plastiku poprzez korzystanie z wielorazowych toreb i worków.

"WŁÓCZKA Z T-SHIRTÓW - Edukacyjno-twórcze warsztaty upcyklingowe wyplatania z włóczki z t-shirtowego materiału, czyli włóczki - spaghetti"

Na warsztatach tworzenia upcyklingowej biżuterii uczestnicy zamienili się w rękodzielników tworzących małe dzieła sztuki, które wykonywali nie tylko dla siebie ale także z myślom o swoich mamach, tak ważnych i bliskich sercom dzieci w ciężkim dla nich okresie. Podczas warsztatów uczestnicy odkryli jak w łatwy sposób stare podkoszulki przerobić na tzw. T-shirt yarn czyli włóczkę z t-shirtów - produkt powszechnie używany i dostępny w sklepach. Podczas warsztatów dzieci uczyły się zaplatać t-shirt yarn, dodawać do niego elementy ozdobne oraz zapięcia. Efektem końcowym ich pracy były piękne naszyjniki, kolorowe bransoletki oraz breloczki z chwostem w barwach ukraińskich zrobione z ręcznie wyrabianego t-shirt yarn.

"DREWNIANE EKO-ZABAWKI - Edukacyjno-twórcze warsztaty stolarskie"

W trakcie warsztatów tworzenia zabawek i przedmiotów z drewna z odzysku uczestnicy poznali zasady posługiwania się podstawowymi, ręcznymi narzędziami do obróbki drewna oraz pracy z takimi elementami jak gwoździe, sznurki, pinezki itp.

W stolarniach zwykle powstaje wiele odłamków i resztek drewna, które często są utylizowane. Tym razem, dla małych artystów, stały się one podstawą do stworzenia własnych wiosek, miast, samochodzików. Dzieci zainspirowane pracami najbardziej znanych rękodzielników wykonujących mini pejzaże rozpoczęły pracę nad stworzeniem własnej upcyklingowej, drewnianej opowieści. Często projektując swoje prace dzieci wybierały tematy związany z tym co pozostawiły opuszczając ojczysty kraj. Powstały pola pszenicy, mini podwórka, wsie, samochody czy pejzaże z górami i lasami. Na koniec uczestnicy pomalowali stworzone prace nadając im żywe barwy.

"PAPIEROWA WIKLINA - Edukacyjno-twórcze warsztaty upcyklingowe wyplatania przedmiotów z cienkich rureczek papieru."

W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzieli się jak można ponownie wykorzystać starą gazetę lub inną makulaturę wytwarzając z niej papierową wiklinę.  Dzieci uczyły się przygotowania tutek - papierowych rurek, a następnie poznały podstawowe sploty wikliniarskie. Przy użyciu własnoręcznie stworzonej papierowej wikliny samodzielnie wykonały efektowne ozdoby w postaci zawieszek w kształcie serca, które następnie pomalowały farbami i udekorowały różnorodnymi dodatkami. Uczestnicy warsztatów przekonali się, że papierowa wiklina choć wymaga trochę cierpliwości, jest ciekawą formą upcyklingu i daje możliwości stworzenia ciekawych oraz trwałych form dekoracyjnych czy użytkowych.

 

  >>