Wiktorówki - Msza św. i odsłonięcie tablicy Mirka Mąki


Tablica pamięci Mirka Mąki została odsłonięta na Wiktorówkach w sobotę, 6 listopada 2021 r. Gospodarz miejsca, dominikanin, o. Mateusz, poświęcił tablicę, a potem wspólnie z zebranymi kilkudziesięcioma przybyłymi gośćmi: rodziną, przyjaciółmi i znajomymi odmówiona została modlitwa za wszystkich Ludzi Gór. Symboliczne odsłonięcie tablicy nastąpiło poprzez zdjęcie wstążeczki w kolorach małopolskiej flagi (czerwono-białej ze złotym paseczkiem pośrodku), oplecionej zielonymi listeczkami pnącej roślinki. Uroczystość została poprzedzona Mszą św. odprawioną w maleńkim kościółku - Sanktuarium Matki Bożej Jaworzańskiej.

SYMBOLIKA ELEMENTÓW TABLICY

Tablica pamięci Mirka Mąki przedstawia wiele symboli obrazujących jego życie i pasje. Wznoszące się góry to Alpamayo w Peruwiańskich Andach i Gerlach w ukochanych Tatrach. Elementy góralskiej parzenicy są symbolem zainteresowania kulturą Podhala i Tatr, a dwa andyjskie lisy przypominają o naukowych zainteresowaniach Mirka kulturami Indian Keczua w ostatnich dekadach jego życia. Grube tomy książek pokazują wielką pasję bibliofilską i antykwaryczną, a na dole wypisane są hasła nawiązujące do pasji, wykształcenia i wykonywanych zawodowych zajęć.

Najtrudniej było ukazać niezwykłą wrażliwość i dobro postaci Mirka. Dlatego tuż nad nazwiskiem siedzi sobie na gałązce mały ptaszek, którego śpiew niesie ludziom radość i ukojenie, a na samej górze tablicy jest suplikacja z zaginionego wiersza Mirka Mąki, będąca wzruszającą modlitwą taterników do Pana Boga o najbardziej górzysty zakątek w niebie.

Projekt wykonał prof. Józef Wąsacz na podstawie koncepcji Elżbiety Jodłowskiej, Moniki Karlińskiej-Nawary i Jana Michalskiego.

SPOTKANIE W SCHRONISKU NA GŁODÓWCE

Po odsłonięciu tablicy Mirka Mąki na Wiktorówkach, Goście uroczystości zebrali się po południu w schronisku na Głodówce. Rozpoczęcie miało charakter oficjalny. Syn Mirka Mąki Michał odebrał z rąk Jana Piczury, wiceprzewodniczącego Sejmiku Małopolskiego pośmiertnie przyznany mu Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Małopolskiego (Uchwała Nr XLIII/591/21 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 30 sierpnia 2021 r.). To był bardzo wzruszający moment dla rodziny. Przewodniczący Sejmiku, ubrany w góralski strój, przeczytał laudację zamieszczona na dyplomie i wspomniał, że znał Mirka za życia. Odbierając medal Michał podziękował Wnioskodawcom, Kapitule i Władzom Województwa. Powiedział, że nie łatwo jest mieć tatę z pasją, ale jest z niego bardzo dumny.

Potem już były wspomnienia przyjaciół, partnerów od liny, przeplatane filmami i prezentacjami z Andów, komentowanymi przez Elę Jodłowską, która przez ostatnie dekady podróżowała z Mirkiem do Peru, gdzie wspólnie prowadzili badania kultur Indian Keczua oraz zdobywali kolejne szczyty Andów.

Miłym momentem o charakterze rodzinnym stało się przekazanie przez Michała, syna Mirka Mąki, całego sprzętu alpinistycznego Marysi Kubackiej, która - jako jedyna osoba w rodzinie Mirka - uprawia górską wspinaczkę. Oprócz siatki pełnej lin i „nienaostrzonych” raków, o których na spotkaniu padła ciekawa opowieść, Marysia otrzymała także ulubiony czekan Mirka, przywieziony z Republiki Federalnej Niemiec w latach siedemdziesiątych przez tatę Mirka.

FUNDACJA IM. MARSZAŁKA MARKA NAWARY, KTÓRA BYŁA ORGANIZATOREM UROCZYSTOŚCI, DZIĘKUJE WSZYSTKIM PRZYBYŁYM GOŚCIOM, BEZ KTÓRYCH TEN DZIEŃ NIE BYŁBY TAK WZRUSZAJĄCYM I TAK PEŁNYM BARWNYCH WSPOMNIEŃ O WSPANIAŁYCH LUDZIACH, DLA KTÓRYCH GÓRY SĄ CZYMŚ WIĘCEJ NIŻ PASJĄ, CZY WYZWANIEM…

PODZIĘKOWANIA KIERUJEMY TAKŻE KU NIEBIOSOM, KTÓRE PODAROWAŁY NAM W TEN WEEKEND WSPANIAŁĄ JESIENNĄ POGODĘ, PEŁNĄ SŁOŃCA, BŁĘKITU NIEBA I ŁAGODNEGO WIATRU. WSZYSCY MOGLIŚMY DOŚWIADCZYĆ MAGII MAJESTATYCZNYCH GÓR RYSUJĄCYCH NA HORYZONCIE I ZAUROCZYĆ SIĘ ZŁOTYMI KOLORAMI JESIENI OTACZAJĄCYMI NAS PODCZAS SPACERU NA WIKTORÓWKI.

Uroczystości te są organizowane przez rodzinę i przyjaciół Mirka oraz Fundację im. Marszałka Marka Nawary, która realizuje projekt pn. Wędrując obrzeżami "oswojonego" świata.