WARSZTATOWE SPOTKANIA BADAWCZO-PROJEKTOWE

19 lipca 2022 roku wraz z KGW "Pełne Pasji" w Więcławicach odbyło się pierwsze, warsztatowe spotkanie badawczo-projektowe, którego przedmiotem była analiza wzorów elementów stroju ludowego. Spotkanie rozpoczęliśmy prezentacją multimedialną na temat Ekodizajnu, pokazującą różnorodne zastosowania ludowych wzorów i motywów we współczesnym projektowaniu sztuki użytkowej, a następnie przeszliśmy do części badawczej spotkania.

Wraz z obecnymi na spotkaniu członkiniami KGW skrupulatnie braliśmy pod lupę zdobienia gorsetów, chust czy haftowanych fartuchów, koszul i innych elementów tradycyjnego ubioru. Próbowaliśmy identyfikować charakterystyczne wzory i powtarzające się szczegóły roślinnych bądź geometrycznych zdobień, by w dalszej, projektowej części spotkania poddać je twórczej interpretacji. Wybrane detale były fotografowane, kopiowane na kalce oraz omawiane pod kątem ich uniwersalnego wykorzystywania przez społeczność lokalną.

Spotkanie obfitowało w wiele inspirujących odkryć i zachwytów. Co najważniejsze, przyczyniło się do wyboru wzór, uznanego przez uczestniczki za najbardziej inspirujący i reprezentatywny, który w dalszej części realizacji projektu zostanie poddany digitalizacji. Opracowany do formy znaku graficznego umożliwi dalsze elektroniczne przetwarzanie wybranego detalu.

>>powrót