PĘTLICZKI i RÓŻYCZKI na KIEREZYI WYSZYWANE

 

 

OPIS PROJEKTU:
Projekt ma charakter badawczy i jest ukierunkowany na ROZWÓJ POTENCJAŁU KULTUROWEGO, AKTYWIZACJĘ I INTEGRACJĘ MIESZKAŃCÓW PODKRAKOWSKICH GMIN. Ogniskuje się na tradycji ludowego stroju i jej współczesnej recepcji:

1. Analizie kontekstów kulturowych elementów strojów ludowych;

2. Reinterpretacji wzorów i detali;

3. Implementacji wybranych wzorów do współczesnego wzornictwa i designu.

Ideą projektu jest poszukiwanie oraz badanie charakterystyki detalu stroju ludowego. W trakcie planowanych warsztatów wybrany wzór zostanie poddany artystycznej interpretacji, a następnie opracowany i zdigitalizowany. Wzór w formie cyfrowej zostanie udostępniony społeczności lokalnej, a jego praktycznym zastosowaniem będzie wykorzystanie opracowanego motywu przy realizacji w wybranych technikach rzemiosła artystycznego (m.in. szycie i haft komputerowy;  wykorzystanie żywicy epoksydowej; projektowanie oraz laserowe wypalanie wzory na drewnianych przedmiotach; wykonywanie makramy). Projekt zakończy się wystawą on-line oraz stacjonarną, której towarzyszyć będą fotogramy prezentujące realizację prac wykonanych w trakcie projektu.

Planowane spotkania warsztatowe:

1. WARSZTATOWE SPOTKANIA BADAWCZO-PROJEKTOWE / 19 lipca 2022 r.

Celem będzie poszukiwanie i wybranie artystycznego detalu w ludowych strojach, który stanie się inspiracją dla współczesnego, lokalnego wzornictwa i designu.

2. DIGITALIZACJA WYBRANEGO MOTYWU/WZORU / sierpień 2022 r.

3. WARSZTAT RĘKODZIELNICZY - ZASTOSOWANIE DETALI WZORÓW LUDOWYCH W NOWOCZESNYM DESIGNIE I WZORNICTWIE WSPÓŁCZENEJ SZTUKI UŻYTKOWEJ /Sierpień-październik 2022 r.

Warsztat rękodzielniczy zakłada naukę wprowadzania tradycyjnego wzornictwa czerpiącego ze sztuki ludowej do współczesnych form projektowych, zgodnych z nowoczesnymi trendami designu.

PREZENTACJA PROJEKTU W INTERNECIE I MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH