DZIAŁAJ LOKALNIE


Warsztaty: POIDEŁKA dla OWADÓW

4.08.2021, Więcławice

Środowe popołudnie spędziliśmy twórczo z Kołem Gospodyń Wiejskich "Pełne Pasji" w Więcławicach. Liczna grupa aktywnych Gospodyń wraz ze swoimi dziećmi tworzyła przepiękne i niezwykle potrzebne poidełka dla pożytecznych owadów. Każdy z nas zna powagę narastającego problemu zmniejszającej się bioróżnorodności wokół nas. Dzięki wspólnej, rodzinnej pracy będziemy aktywnie wspierać i chronić najmniejszych przyjaciół zamieszkujących nasze ogrody - owady.

23.09.2021, Zielonki

Warsztaty miały miejsce w bibliotece w Zielonkach. W popołudniowym spotkaniu 23 września brały udział zainteresowane osoby, w dużej mierze były to Panie z Bibliotecznego Koła Plastycznego, które dzięki tej okazji rozpoczęły swoje spotkania po dłuższej przerwie. Po krótkim wprowadzeniu i instruktażu grupa zaczęła tworzyć bezpieczne dla nawet najmniejszych owadów poidełka. W pracach wykorzystywaliśmy przeróżne kamienie, mchy i drewno.


 

Warsztaty: DOMKI dla OWADÓW

Spotkanie 14.08.2021, w trakcie Wielkowiejskiego Targu w Szycach

W sobotnie, gorące południe mieliśmy się okazje spotkać pod Urzędem Gminy wielkiej Wsi (w Szycach). Po krótkim wprowadzeniu do świata owadów rozpoczęliśmy rodzinne warsztaty. Trójka z uczestników, bardzo odważnie zdecydowała się na zaawansowaną wersję mini warsztatów stolarskich. Po krótkim wstępie sami zaczęli zbijać domki z wcześniej przygotowanych elementów. Wszystkie zespoły rodzinne świetnie poradziły sobie z obsługą podstawowych narzędzi (młotków, wiertarko-wkrętarki, tackerów). Po zbudowaniu konstrukcji, wraz z pozostałymi zespołami zaczęli urządzać domki wypełniając je naturalnymi materiałami (słomą, drewnem, bambusem, szyszkami). W tak miłej atmosferze powstało 10 pięknych, nowych hoteli-domków dla pszczół, biedronek, czy złotooków, które będą wspierać naszą okolicę w utrzymaniu bioróżnorodności..

Warsztaty 18.08.2021 w Bibliotece w Przybysławicach

W środowe popołudnie zebrała się grupka 14 małych czytelników biblioteki, którzy zapragnęli poznać pożyteczne owady mieszkające w okolicy i je zaprosić do swoich ogrodów. Podczas zajęć mieli okazje poznać kilka ważnych dla naszego ekosystemu owadów, które wspierają nas w ekologicznym utrzymaniu ogrodu. Uczestnicy z wielkim zaciekawieniem poznawali upodobania i zwyczaje owadów - biedronek/pszczół/złotooków/trzmieli/motyli itp. Po części teoretycznej zaczęli wypełniać wcześniej przygotowane domki naturalnymi materiałami. Każdy uczestnik miał zapas rurek bambusowych, słomek i nawierconych pniaczków idealnych dla różnych rodzajów pszczół, Mchy, słoma, szyszki natomiast stały się idealnym miejscem dla złotooków, by mogły się schronić przed zbliżającym się chłodem. Tak przygotowane domki zamknęliśmy dla bezpieczeństwa siatką.

Warsztaty 4.09.2021 w Węgrzcach

W sobotę, 4 września 2021, podczas plenerowej imprezy "Pożegnanie Lata w Węgrzcach" miały miejsce warsztaty budowania karmników dla ptaków w ramach projektu Ogród Pełen Przyjaciół Mniejszych. Uczestnicy poznawali gatunki ptaków występujące w okolicy. Mogli przyjrzeć się tablicom z ich wizerunkiem, poznać różne ciekawostki na ich temat oraz dowiedzieć się jakie mają upodobania i preferencje. Do wyboru mogli wybudować karmniki z drewna lub ozdobne ceramiczne karmniki. Warsztaty w bardzo ciekawy sposób propagowały proekologiczne zachowania, rozwijały artystycznie oraz uczyły podstaw stolarki.

Warsztaty 24.10.2021 w Szkole Podstawowej w Przybysławicach

Ostatnie warsztaty z cyklu Ogród pełen przyjaciół mniejszych miały miejsce w Szkole w Przybysławicach, podczas kółka plastycznego. Na warsztaty miały okazje zapisać się wszystkie zainteresowane tematem ekologii dzieci uczęszczające do szkoły (pow. 3 klasy). Zainteresowana grupa zgromadziła się by posłuchać informacji jak poprawnie dokarmiać ptaki, jakie ptaki występują w naszej okolicy. Po krótkim wstępie wykonały one własne karmniki. Podczas zajęć mini stolarki uczyły się oczyszczania listewek, wkręcania śrub, wbijania gwoździ. Na koniec zajęć każde dziecko napełniło karmnik specjalną mieszanką ziaren.