GALA wręczenia nagród RESPECTUS za 2023 r.

NAGRODA RESPECTUS im. MARSZAŁKA MARKA NAWARY powędrowała wczoraj do Łukasza Fiedenia za rozprawę doktorską pt.: Strategie mobilności i zachowania społeczne mieszkańców pozametropolitalnych obszarów wiejskich o słabej dostępności transportu publicznego, napisaną pod kierunkiem Pana Prof. dr. hab. Krzysztofa Gwosdza oraz Pana dr. Roberta Guzika w Zakładzie Rozwoju Regionalnego Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.


RELACJA Z UROCZYSTOŚCI
Miejsce tegorocznej Gali zaskoczyło uczestników, choć stali Goście mogli się domyślać kolejnego odkrywania małopolskich „perełek”. Spotkaliśmy się w Krypcie głównej Kościoła Rektoralnego pw. Przemienienia Pańskiego, przy ul. Pijarskiej 2. Pomieszczenia klasztorne przeszły niedawno generalny remont, stając się przestrzenią udostępnianą także na wydarzenia nie tylko o charakterze religijnym, co było warunkiem otrzymania zewnętrznego wsparcia finansowego. I tak we wspaniałej scenerii krypty odbyło się wręczenie nagród i dyplomów w konkursie Respectus za 2023 r. z udziałem znamienitych Gości, a przede wszystkim Laureatów, którzy przybyli z osobami bliskimi.

Ceremonie otwarli Monika Karlińska-Nawara – Prezes Fundacji im. Marszałka Marka Nawary, Dariusz Styrna – Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz o. Józef Tarnawski – Rektor wspólnoty zakonnej Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów.
Potem wystąpił prof. Jan Tadeusz Dudy – Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego, który zapewnił o bliskiej mu idei nagrody im. Marka Nawary czyli współpracy samorządu i uczelni wyższych.
Wielkim przeżyciem dla wszystkich był wykład o. Eugeniusza Grzywacza, który wspaniale opowiadał o wystawie „Dante Alighieriego Boska Komedia w rysunkach Jana Biczysko" komentując ją w szerokim historycznym kontekście.
Laureaci otrzymali dyplomy z rąk przedstawicieli Województwa Małopolskiego, a nagroda główna – statuetka Respectus powędrowała w tym roku do dr Łukasza Fiedenia za pracę doktorska „Strategie mobilności i zachowania społeczne mieszkańców pozametropolitalnych obszarów wiejskich o słabej dostępności transportu publicznego”.
Krótki koncert w wykonaniu Elżbiety Górki (skrzypce) i Konrada Górki (wiolonczela) to było rozkoszowanie się Fantazją na violin solo largo i allegro Georga Philippa Telemanna oraz Sarabandą i Menuetem Johanna Sebastiana Bacha. Na koniec usłyszeliśmy Gavotte i Berceuse Reinholda Gliere’a.
Dwoje przedstawicieli Laureatów opowiedziało w krótkich prezentacjach o swoich pracach: mgr Izabela Siwińska przedstawiła „Pałac Energii – Projekt małej modułowej elektrowni jądrowej”, a Łukasz Fiedeń o „Strategiach mobilności i zachowaniach społecznych mieszkańców pozametropolitalnych obszarów wiejskich o słabej dostępności transportu publicznego”.
Na koniec - będąc dobrze przygotowanym po wykładzie o. Eugeniusza - każdy mógł zwiedzić czasową wystawę grafik Jana Biczysko pn. „Boska Komedia”, a potem podzielić się wrażeniami przy kawie.
DZIĘKUJEMY GOSPODARZOM, ORGANIZATOROM I GOŚCIOM!
CEREMONIA WRĘCZENIA NAGRÓD RESPECTUS 2023 PRZECHODZI JUŻ DO HISTORII DOBRYCH I PIĘKNYCH WYDARZEŃ.


Relacja z uroczystości oraz galeria zdjęć także na stronie Województwa Małopolskiego:
https://www.malopolska.pl/aktualnosci/edukacja/respectus-2024

Załączniki: