Wczoraj w Opactwie Cystersów w Mogile odbyła się uroczystość wręczenia nagród RESPECTUS Laureatowi VI edycji Konkursu im. Marka Nawary za rok 2022.
Spotkanie rozpoczęło się nietypowo. Gospodarz miejsca o. Mateusz Kawa powitał wszystkich przy wejściu do Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów, a potem oprowadził po salach, w których prezentowana jest wielowiekowa historia Zakonu Cystersów oraz wspaniałe dzieła sztuki ze zbiorów opactwa i z księgozbioru biblioteki klasztornej. Muzeum zatopione jest w „klimatycznym” półmroku, a poszczególne gabloty są oświetlone punktowo. W kilku salach są imponujące makiety budowli zakonnych. Wystawa jest uzupełniona multimedialnymi prezentacjami, które zainteresują młodych ludzi oraz pragnących poszerzyć wiedzę o szczegóły. Wyjątkowe jest to miejsce - przepięknie odrestaurowane mury, a zbiory prezentowane nowocześnie, z wielkim smakiem i dbałością o detale. Muzeum powstało ze wsparciem wielu funduszy w tym RPO. Wizyta w tym niezwykłym miejscu pozostawiła – zgodnie z przewidywaniami - dużo niedosytu i każdy obiecywał, że wróci tutaj z rodzina i przyjaciółmi.
Uroczystość odbyła się w sąsiedniej sali, obok biblioteki i rozpoczęła się od powitania Gości przez – p. Dariusza Styrnę, dyrektora Departamentu Edukacji, przedstawiciela Marszałka Województwa Małopolskiego, p. Stanisława Bisztygę – radnego województwa i pomysłodawcę Nagrody oraz p. Monikę Karlińską-Nawarę, Prezes Zarządu Fundacji im. Marszałka Marka Nawary
Witający wyjaśnili, że inspiracją dla wyboru miejsca uroczystości była tematyka pracy głównego Laureata – dr Jarosława Klasia, który napisał rozprawę doktorska pt. "Zarządzanie dziedzictwem kulturowym społeczności lokalnej – przypadek Nowej Huty".
Ważnym punktem programu, który uświetnił uroczystość było wystąpienie zaproszonego Gościa – dr. Edwarda Nowaka – b. ministra gospodarki w rządzie Jerzego Buzka i równocześnie legendę nowohuckiej „Solidarności”. Podzielił się on z uczestnikami trzema wspomnieniami związanymi z tamtymi czasami i równocześnie z Zakonem Cystersów, który był ostoją dla walczących o wolność opozycjonistów. Wystąpienie było niezwykle wzruszające zarówno dla opowiadającego, jak i dla słuchaczy.
Po wręczeniu dyplomu oraz statuetki Respectusa Laureat głównej nagrody dr Jarosław Klaś opowiedział o swoich pomysłach na zarządzanie dziedzictwem kulturowym społeczności lokalnej na przykładzie niezwykłego „miasta-dzielnicy” - Nowej Huty. Swoją wartką opowieść przeplatał metaforami rozbudzającymi wyobraźnię, porównując Nową Hutę do ogrodów, wymagających stałego pielęgnowania.
Na koniec spotkania Małopolska Szkoła Gościnności z Myślenic zaserwowała poczęstunek - pięknie przygotowane kanapki i smakowite ciasta.
VI edycja Konkursu była ostania organizowaną przez Fundacje im. Marszałka Marka Nawary. Decyzją Sejmiku Województwa Małopolskiego nagroda Respectus będzie przyznawana przez Samorząd Regionalny.
Załączniki: