Czułość dla mojego świata - zaproszenie na warsztaty

W połowie maja rozpoczynają się eko-warsztaty zaplanowane w projekcie pt. „CZUŁOŚĆ DLA MOJEGO ŚWIATA”, realizowanego przez Fundację w ramach małych grantów z Lokalnej Grupy Działania „Korony Północnego Krakowa”. Oprócz warsztatów powstanie także bogato ilustrowane wydawnictwo z przykładami przedmiotów do samodzielnego zrobienia w domu, z rzeczy przeznaczonych do wyrzucenia, którym można dać drugie życie. Inspiracją powstania Projektu był wykład noblowski Olgi Tokarczuk, która – jak się wydaje - na nowo odkryła słowo „czułość”, a jej „czuły narrator” wkroczył już do kanonów literatury, by zmieniać postawy pojedynczego czytelnika, coraz bardziej świadomego wpływu na kontekst globalny.

PODZIĘKOWANIA

Fundacja składa podziękowanie Gminie Zielonki za udzielenie pożyczki na realizację niniejszego Projektu.

KONTEKST PROJEKTU

Średnia temperatura Ziemi wzrosła już o ponad 1°C od czasów rewolucji przemysłowej. Tak gwałtowny  wzrost temperatury spowodowany jest działalnością człowieka. Jeśli szybko nie zredukujemy gazów cieplarnianych, może być jeszcze większy.  Punkt krytyczny, po przekroczeniu którego może dojść do zachwiania globalnej równowagi systemu klimatycznego, wynosi zaledwie 2°C.

W najbliższych latach skutki zmian klimatu w Polsce mogą stać się także coraz bardziej odczuwalne: ekstrema temperatury, powodzie o każdej porze roku, huragany, susze oraz katastrofalne pożary lasów.

SPOTKANIA WARSZTATOWE

Spotkania warsztatowe to okazja do uczenia się, jak drobnymi, codziennymi gestami okazywać „czułość dla naszego świata”.  A można to zrobić dając drugie życie przedmiotom, przeznaczonym do wyrzucenia, ozdabiając nasz dom naturalnymi patyczkami, gałązkami, kamykami, wykonując ozdoby i biżuterię samodzielnie z niepotrzebnych już rzeczy itd.

Zasady „Zero waste 5+2” to nasze motto do stosowania na co dzień!

5 RODZAJÓW WARSZTATÓW

WARSZTAT I – EKO BIŻUTERIA

WARSZTAT II – DOMOWE PRZEDMIOTY UŻYTKOWE – UPCYCLINGOWY DESIGN

WARSZTAT III – EKO PRZEDMIOTY Z GAŁĄZEK I PATYKÓW

WARSZTAT IV– EKO PRZEDMIOTY – OGRODY W SZKLE

WARSZTAT V – EKO OZDOBY I EKO OPAKOWANIA PREZENTÓW

PROWADZĄCE:

JOLANTA MIELNICKA - Absolwentka Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych, dyplom obroniła w 2001 r. w Katedrze Komunikacji Wizualnej. Jest współtwórcą studia Kropka Design, zajmującego się projektowaniem graficznym materiałów reklamowych, katalogów, opakowań, identyfikacji wizualnej firm. Równolegle zajmuje się ceramiką. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu na kierunku ceramika artystyczna. W jej pracowni powstaje kolekcja ceramicznej biżuterii, prowadzi warsztaty artystyczne. Lubi dawać drugie życie starym przedmiotom. Hobbystycznie zajmuje się renowacją mebli.

ELŻBIETA GOŁĄB – Absolwentka pedagogiki i resocjalizacji, ale wcześniej technikum budowlanego. Jest doświadczoną pedagożką i edukatorka oraz działaczką społeczną (drugą kadencję jest sołtyską Batowic). Wiele lat pracowała z młodzieżą jako nauczycielka i wychowawczyni. Stara się prowadzić życie „zero waste”, bo jest zapaloną miłośniczką natury, zrównoważonego projektowania wnętrz i upcyklingu.

MIEJSCE WARSZTATÓW

• Szkoła Podstawowa w Raciborowicach
  • Kocmyrzów, Świetlica Wiejska
  • Batowice, Dom Wiejski

Na zakończenie każdego z warsztatów najpiękniejsze przedmioty zostaną sfotografowane.

REKRUTACJA

Udział w warsztatach jest ograniczony tylko liczbą uczestników. Wstęp jest wolny, a prowadzący zapewniają narzędzia i materiały. Rekrutacje prowadzą Prowadzące oraz Podmioty współpracujące.

WYDAWNICTWO

Na zakończenie Projektu powstanie bogato ilustrowane wydawnictwo – manual, w którym pokażemy przykłady przedmiotów, które można zrobić samodzielnie w domu zamiast je kupować. Chcielibyśmy, by ten mini podręcznik towarzyszył ludziom na co dzień i podpowiadał jak nie marnować, jak nie wyrzucać tylko ponownie używać, po prostu - jak być czułym dla naszego świata.

„CZUŁOŚĆ DLA MOJEGO ŚWIATA - warsztaty, jak być eko na co dzień” to projekt (zadanie grantowe) złożony do LGD Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa w ramach naboru nr 1/2020/G na projekty grantowe współfinansowanego z  poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.