Czułość dla mojego świata i pieśni domowe

 

CZUŁOŚĆ DLA MOJEGO ŚWIATA

Projekt „CZUŁOŚĆ DLA MOJEGO ŚWIATA - warsztaty, jak być eko na co dzień” jest odpowiedzią na potrzebę zmiany codziennych zachowań ludzi w kontekście niepokojących sygnałów zbliżającej się katastrofy klimatycznej.  Tytuł projektu został zainspirowany słowami Olgi Tokarczuk z jej noblowskiego wykładu, wygłoszonego 7 grudnia 2019 r. w Akademii Szwedzkiej. Ten – jak się wydaje - jeden z najważniejszych współczesnych tekstów, jest manifestem i wołaniem o refleksje nad współczesnym światem: "Świat umiera, a my nawet tego nie zauważamy. Stajemy się zbiorem rzeczy i wydarzeń, w których się gubimy".

Fragmenty tego tekstu będą się przewijały w naszym projekcie, bo - jak mówi Noblistka: „Czułość jest tą najskromniejszą odmianą miłości…” jest "…tym trybem patrzenia, które ukazuje świat jako żywy, żyjący, powiązany ze sobą, współpracujący, i od siebie współzależny…".

W projekcie zaplanowaliśmy spotkania warsztatowe, na których uczyć się będziemy jak okazać „czułość dla naszego świata”. Będziemy dawać drugie życie przedmiotom, przeznaczonym do wyrzucenia, będziemy uczyć się ozdabiać nasz dom naturalnymi patyczkami, gałązkami, kamykami, wykonywać ozdoby i biżuterię samodzielnie z niepotrzebnych już rzeczy itd. Wspólnie rozmawiać będziemy o zasadach „Zero waste 5+2” i próbować je stosować na co dzień. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich na te spotkania.

Główną prowadzącą warsztaty będzie - specjalizująca się w ceramice i sztuce wizualnej - artystka graficzka JOLANTA MIELNICKA.

PIEŚNI DOMOWE

Projekt „PIEŚNI DOMOWE – etno-warsztaty muzyki i słowa w kontekstach natury” mają  na celu ożywienie i uprzystępnienie dziedzictwa kulturowego obszaru – pieśni domowych i okazjonalnych - poprzez realizację warsztatów muzycznych i koncertów. Muzykę ludową cechuje prostota środków muzycznych, ale o jej randze artystycznej decydują środki wyrazu, ekspresja i semantyka treści opowiadanej historii. Muzyczne etno - warsztaty polegać będą na przepracowaniu dawnych pieśni domowych i okazjonalnych oraz ich wykonaniu przez współczesnych muzyków, którzy - w pełnym szacunku dla tradycji - będą je chcieli odtworzyć wraz ze swoimi emocjami i wrażliwościami. Spotkania warsztatowe będą okazją do nawiązania relacji pokoleniowej, w której starsze osoby występować będą w roli mistrzów dla swoich dzieci i wnuków, a te w roli uczniów obcujących z historią i tradycją rodzinną, lokalną, regionalną. W dawnych pieśniach szukać też będziemy ponadczasowych przesłań dotyczących harmonii człowieka i środowiska. Z wielką nadzieją czekamy na muzyczne spotkania w drugiej połowie bieżącego roku.

Prowadząca będzie wybitna artystka polskiej sceny muzyki tradycyjnej JOANNA SŁOWIŃSKA